V Karviné vnikla první poradna pro pacienty s endokarditidou

Karviná (21.5.2009) – Ojedinělá poradna pro léčbu endokarditidy funguje od minulého týdne v Karviné. Jedná se vůbec o první poradnu pro pacienty trpící touto závažnou nemocí v České republice.

Poradna funguje v objektu polikliniky v Karviné Mizerově současně s novou kardiologickou ambulancí MUDr. Šárky Schlesingerové.

„Endokarditida je zánětlivé onemocnění vnitřního povrchu srdce. Můžete si to představit jako zánět v krku, jen s tím rozdílem, že až pro každého třetího pacienta může být onemocnění smrtelné,“ vysvětluje Schlesingerová, s tím, že bezplatná poradna je pro veřejnost otevřena každé páteční dopoledne.

„Naše činnost je zaměřena v první řadě na pacienty, součástí poradny jsou ale také přednáškové cykly pro všeobecné lékaře a další specialisty, které informujeme formou praktických ukázek jak na prevenci a diagnostiku této kardiovaskulární choroby. Spustili jsme k této příležitosti také samostatné www stránky na adrese www.endokarditida.cz, “ říká odbornice na léčbu a diagnostiku infekční endokarditidy.

Infekční endokarditida může srdce napadnout i z relativně banálních důvodů. Jednou z cest jsou třeba záněty kolem nehtů nebo neošetřené zuby. Příznaky infekční endokarditidy mohou být přitom nenápadné a na první pohled nenasvědčující: zvýšená teplota nebo horečka nejasného původu, opakované zimnice, dlouhodobé hubnutí, celkové oslabení organismu.

Autor: Tomáš Januszek
Zdroj: http://www.denik.cz/z_domova/karvin-prvni-poradna-endokarditida20090521.html

  • Share this post

Next Article Špatné ovzduší na Karvinsku zatěžuje nejen plíce, ale i srdce (VIDEO)

Comments

Leave a Comment