Jícnová echokardiografie

  • Home
  • Jícnová echokardiografie

Jícnová echokardiografie

Ultrazvukové vyšetření srdce, tzv. echokardiografie, patří ke všeobecně známým diagnostickým metodám. Málokdo však zná jeho speciální variantu, jícnovou echokardiografii. V čem se tato metoda liší? Především umožňuje lékařům získat podrobnější obraz, a tedy i představu o zdravotním stavu vašeho srdce. Neprovádí se totiž přes hrudní stěnu, ale přímo zevnitř – jícnem. Část jícnu se nachází v těsné blízkosti srdce, zavede-li se tedy do něj drobná ultrazvuková sonda, je možné dosáhnout opravdu kvalitního zobrazení.

Kdy se toto vyšetření provádí?

Často jde o doplňkové vyšetření ke klasickému echokardiografu. Přistupuje se k němu tehdy, když lékař potřebuje detailnější obraz, například určité chlopně před její operací. Jde také o výbornou alternativu pro pacienty, pro něž je běžné vyšetření nevhodné, například kvůli vysoké nadváze. V neposlední čadě existují části srdce, které se při echokardiografii prováděné přes hrudní stěnu špatně zobrazují – i ty je někdy nutné prověřit.

Jak se na jícnovou echokardiokrafii připravit?

Zásadní je 4 hodiny před vyšetřením vůbec nejíst a ráno byste měli vynechat i nápoje a léky, které běžně berete. V žádném případě nepodvádějte, jde totiž nejen o úspěch vyšetření, ale především o vaši bezpečnost. Při případném dávení by vám mohly stoupnout žaludeční šťávy a riskovali byste jejich vdechnutí.

Co můžete očekávat?

Vyšetření trvá 10-30 minut a absolvujete ho v pozici na levém boku. Nejprve skousnete mezi zuby chránič, poté vám bude ústy a dále hltanem zavedena jícnová sonda až do jícnu či ke vstupu do žaludku. Pokud vás tato praktika děsí, nebo je pro vás nesnesitelně nepříjemná, hltan se zklidní sprejem na lokální umrtvení, případně lze podat utišující přípravky. Dýchat můžete běžně nosem po celou dobu vyšetření. Ve výjimečných případech se během vyšetření vstříkne do žil kontrastní látka, která zlepšuje kvalitu ultrazvuku.

Co se děje po vyšetření?

Jelikož se nejedná o žádný náročný zákrok, budete moci okamžitě odejít domů. Mohou však přetrvávat některé účinky podaných léků. Po znecitlivění hltanu se vám bude obtížně polykat a doporučuje se další dvě hodiny nejíst a nepít. Jestliže jste dostali uklidňující injekci, doporučujeme v následujících 24 hodin vyvarovat se řízení vozidla.

Existují nějaká rizika?

Komplikace se u tohoto typu vyšetření prakticky nevyskytují. Pokud na ně přece jen dojde, jedná se o drobné obtíže – mírná bolestivost jícnu, která je pouze krátkodobá, nebo zvracení.

Jaké jsou kontraindikace?

Samozřejmě existují i případy, kdy jícnovou echokardiografii provést nelze. Kontraindikacemi jsou různá onemocnění a abnormality zasahující hltan, jícen či žaludek: stenózy, divertikly, varixy, vředy. Vyšetření se také nedělá pacientům, kteří trpí poruchou srážlivostí krve.